بسپــاران

مرجع دانش و فناوری پلیمرها

بسپــاران

مرجع دانش و فناوری پلیمرها

بسپــاران

وب سایت بسپاران بر آن است تا کمکی به دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته مهندسی پلیمر بنماید . لذا از همه علاقه مند ان به مهندسی پلیمر در خواست می شود که ما را از نظرات خود بی بهره نگذارند تا این مجموعه بتواند فعالیت خود را متناسب با نیاز دانشجویان و انشاالله در سطح وسیعتر گسترش داده و در راه پیشرفت کشور عزیزمان قدمی برداشته باشیم.
انشاالله

نیترو سلولز و کاربرد تجاری آن

چهارشنبه, ۲۶ فروردين ۱۳۹۴، ۰۳:۲۱ ب.ظ

صنعت پلاسیک در سال 1868 با سنتز سلولز نیترات شاخته شد.این حرکت به دلیل کمبود عاج که در ساخت توپ های بیلیارد از آن استفاده می شد آغاز گردید.تولید کننده های این توپ هادر پی یافتن روش دیگری برای تولید آنها بودند که رقابت بازار را تضمین نماید . جان وسلی هایت امریکایی ، پیروکسین (یک پلیمر طبیعی) گرفته شده از کتان و نیتریک اسید را با کافور مخلوط کرد . محصول عمل نیترات سولز بود که او آن را سلولوئید نامید.در اسناد آمده است که در سال 1862 شخصی به نام الکساندر پارکس در حین جستجوی عایقی بهتر برای صنعت برق ، نقش کافور را به عنوان یک پلاستیسایزر موثر برای سلولز نیترات کشف کرد . هایت که بعدها به کشف سلولوئید به طور مستقل نائل شده بود اولین کسی بود که این کشف را به ثبت رساند.1

نیتروسلولز به انگلیسی: ( Nitrocellulose)
یک ترکیب شیمیایی است. و جرم مولی آن Variable می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، رشته‌های پنبه مانند سفید مایل به زرد است. این ماده در حقیقت از نیتراسیون پنبه با استفاده از اسید نیتریک و در حضور کاتالیزور (سولفوریک اسید) تولید می شود. این ماده پس از باروت کشف شد و از آن قویتر بود و به همین دلیل در صنایع مورد استقبال قرار گرفت. در حقیقت این ماده بیش از پنچ برابر باروت سیاه قدرت انفجاری داشت.
یک ویژگی مهم مواد پلاستیکی در صنعت ، فرآیند پذیر بودن یا Processible بودن آن است. اگر ماده‌ای قابل ذوب یا قابل حل باشد، در صنعت قابل استفاده است و گرنه نمی‌توان از آن استفاده صنعتی کرد. چون نمی‌توانیم آن را برای تهیه مواد بکار ببریم.
سلولز نه قابل حل و نه قابل ذوب است و قبل از ذوب تجزیه می‌شود. پس فرآیند پذیر نیست. اما نیترات سلولز هم قابل حل و هم قابل ذوب است. یعنی وایسا هیکات ، سلولز فرآیند ناپذیر را به نیترات سلولز فرآیند پذیر تبدیل کرد.
نیترات سلولز ایراداتی دارد. از این رو تلاش برای جایگزین کردن یک پلاستیک دیگر به جای آن آغاز شد. در سال 1908 مایلز استات را تهیه کرد که هم مزیت نیترو سلولز را دارد و هم کارکردن با آن آسانتر است و خطرات کمتری دارد.

نیتروسلولز تجاری:

نیتروسلولز و انواع آن
ماده اولیه نیتروسلولز لینتر یا پنبه خام است که پس از سفید نمودن آن و نیتره کردن آن بدست می آید .
نیتروسلولز دو نوع نظامی و تجاری دارد که امروزه کاربرد تجاری آن بسیار گسترده است .
نیتروسلولز تجاری در صنایع بزرگی مثل رنگ و پوشش های صنعتی و همچنین چاپ کاربرد فراوانی دارد و ماده پایه و اولیه تمامی مواد این صنایع را تشکیل می دهد .
نیتروسلولز تجاری به دو گروه اصلی تقسیم بندی می شود :


۱ – نیتروسلولز گرانولی : نیتروسلولزی است که با حدود 20% دی بوتیل فتالات (DBP) مرطوب (DAMP) شده و شکل گرانولی بخود می گیرد که بطور کلی می توان گفت در مواردی باید بکار گرفته شود که عدم وجود الکلها بخصوص اتانولویاآب در تولید محصول ، مورد نظر است زیرا الکل دمپ شده که عموما اتانول ۹۶ درصد است دارای آب نیز می باشد .

کاربرد مهم نیتروسلولز گرانول : بکار گرفتن آن در محصولات باعث افزایش “براقیت” می شود
۲ – نیتروسلولزالکلی : به آن نیتروسلولز پنبه ای نیز گفته می شود که با حدود ۳۰% الکل اتیلیک (اتانول۹۶%) دمپ شده و شکلی پنبه ای دارد . این نوع نیتروسلولز در مواردی بکار گرفته میشود که وجود الکلها در جریان تولید محصول مورد نظر است
کاربردمهم نیتروسلولزالکلی : بکارگرفتن آن درمحصولات باعث افزایش “شفافیت” می شود .


منابع :


http://arounsadra.com
http://shimidl.ir
http://fa.wikipedia.org
1-polymer science and technology . robert o .ebeweleموافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۰۱/۲۶
پلیمریست

نیترو سلولز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">