بسپــاران

مرجع دانش و فناوری پلیمرها

بسپــاران

مرجع دانش و فناوری پلیمرها

بسپــاران

وب سایت بسپاران بر آن است تا کمکی به دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته مهندسی پلیمر بنماید . لذا از همه علاقه مند ان به مهندسی پلیمر در خواست می شود که ما را از نظرات خود بی بهره نگذارند تا این مجموعه بتواند فعالیت خود را متناسب با نیاز دانشجویان و انشاالله در سطح وسیعتر گسترش داده و در راه پیشرفت کشور عزیزمان قدمی برداشته باشیم.
انشاالله

کلمات کلیدی

فوم‌های نانوکامپوزیت پلیمری

فیلم قالبگیری

plastic

extruder

اصطلاحات رایج در ارسال مقاله به ژورنال های بین المللی

شبیه سازی اجزاء محدود ضربه سرعت بالا بر روی صفحات کامپوزیتی پلیمری

شبیه سازی

فوم سخت پلی یورتان

آشنایی با روش های تولید فوم سخت پلی یورتان

سوسپانسیون

ذرات معلق

خطراتی که با ظروف پلاستیکی ما را تهدید می‌کند‎!

نانو پلیمرهای زیست تخریب پذیر -کیتوسان سیستمی دارو رسان

نانو پلیمر

آشنایی با نشریات داخلی مرتبط با علوم وفناوری پلیمر

نشریه علمی پژوهشی علوم و فناوری کامپوزیت

نشریه علمی -پژوهشی علوم و تکنولوژی پلیمر

نشریه مهندسی شیمی ایران

پژوهش‌های کاربردی مهندسی شیمی-پلیمر

کامپوزیت پلیمری

نانو کامپوزیت

بررسی فرآیند پیوسته و بچ(batch) -مزایا و معایب

پلیمر طبیعی

بایو پلیمر

جدول رو به رشد پلاستیک از سال 1868 تا 1975

پلاستیک‌های زیست‌تخریب‌پذیر نانوکامپوزیتی

ترکیب پلاستیک و نانولوله‌کربنی برای کاهش وزن هواپیما

تقویت سازه‌های فولادی با نانو چسب

زیست پلیمرها در کاغذسازی

واژه نامه پلیمر

۲ مطلب در تیر ۱۳۹۵ ثبت شده است

پژوهشگران ژاپنی و دانمارکی میگویند که نوعی ژل نانوکامپوزیتی قابل تزریق میتواند جایگزین عدسیهای چشمی شده و به جراحیهای پیچیده آب مروارید خاتمه دهد. آب مروارید به خاطر نقایص نوری عدسیهای طبیعی ایجاد میشود که با افزایش سن توسعه پیدا میکند. این عارضه میتواند منجر به تاری روزافزون دید و کوری شود. در حال حاضر، عدسیهای پلاستیکی با جراحی جایگزین عدسیهای طبیعی میشوند، ولی آنها جایگزین کاملی نیستند. برای مثال، آنها تمایل به تک کانونی شدن دارند و با این کار توانایی چشم را برای تمرکز خارج از یک بازه تنظیم شده، محدود میکنند. اندازه آنها نیزمتناسب نیست و باعث بروز مشکلاتی مانند ناهمراستایی میشود.برای بهکارگیری در چشم، این نانوکامپوزیت به یک کیسه کپسولی، که در پشت عدسی معیوب قرار میگیرد، بلافاصله پس از برداشت عدسی تزریق میشود. در این روش نانوکامپوزیت، که تعلیقی آبی از نانوذرات سیلیسی و ذرات اصلاح شده اتیلن گلیکول آبگریز است، کیسه کپسولی را پر میکند. سپس، این تعلیق در دمای بدن ژل میشود و بهراحتی به اندازه حفره درمیآید. بدینترتیب دیگر نیازی به جراحیهای پیچیده نیست.

لازم به ذکر است که استفاده از عدسیهای تزریقی پیش از این هم مطرح شده بود. در کارهای قبلی از تزریق محلول مونومر استفاده میشد که سپس به طور درجا پلیمر میشد. این کار موجب بروز نگرانیهایی در باره سمیت مونومرهای واکنش نکرده و نشت مونومر در اثر طولانی شدن فرایند پلیمر شدن درجا شده بود.

شرح کامل این یافته علمی در نشریه  Soft Matterدر سال 2012 چاپ شده است.


برگرفته از مجله بسپارش basparesh.ippi.ac.ir

 

۰ نظر ۳۱ تیر ۹۵ ، ۱۹:۵۵
پلیمریست

پلیمرهای عاملدار با خواص بسیار ویژه میتوانند علاوه بر بهبود کیفیت کاغذ، قیمت آن را نیز کاهش دهند. نشاسته پلیمری طبیعی است که از اولین روزهای کاغذسازی برای بهبود کیفیت کاغذ به کار برده شده است. از دهه  ،1960نشاستههای کاتیونی با انتهای مرطوب و گاهی در ترکیب با نشاسته سطح برای بهبود مشخصه های فیزیکی کاغذ و کاهش هرینه تولید آن استفاده شده است. اخیرا پژوهش روی نشاسته با انتهای مرطوب منجر به دستیابی به گسترهای از پلیمرهای عاملدار با خواص بسیار ویژه شده است که موجب بهبود کیفیت کاغذ و کاهش قیمت آن میشود. این فناوری که وکتورVECTOR نامیده میشود بر پایه فرایند نوینی است که باعث پیوندزنی گروههای عاملی مختلف روی زنجیر پلیمر نشاسته میشود. محصولات اصلاح شده به شکل مایع آماده مصرف تهیه میشوند و دارای تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکاست. محصولات این گستره به وسیله مواد جامد خشک، خواص رئولوژیکی و چگالی بار آنها قابل تفکیکاند. در ابتدا فناوری وکتور برای امولسیونسازی انیدرید سوکسینیک آلکیل ابداع شد. امروزه، محصولات این گستره برای کاربردهای متعدد شامل قابلیت خدمات دهی ماشینآلات و شناسایی انواع کاغذ مانند کاغذهای بافتدار، بستهبندی و تزئینی استفاده میشود. محصولات این فرایند دارای چگالی بار زیاد و پایدار و غلظت و گرانروی پایدارطی انبارش و استفاده بوده و از عمر مفیدی در حدود  12ماه برخوردارند.


برگرفته از :http://roquette-industrialnaturalpolymers.com مجله  بسپارش

۱ نظر ۲۲ تیر ۹۵ ، ۱۸:۲۰
پلیمریست