بسپــاران

مرجع دانش و فناوری پلیمرها

بسپــاران

مرجع دانش و فناوری پلیمرها

بسپــاران

وب سایت بسپاران بر آن است تا کمکی به دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته مهندسی پلیمر بنماید . لذا از همه علاقه مند ان به مهندسی پلیمر در خواست می شود که ما را از نظرات خود بی بهره نگذارند تا این مجموعه بتواند فعالیت خود را متناسب با نیاز دانشجویان و انشاالله در سطح وسیعتر گسترش داده و در راه پیشرفت کشور عزیزمان قدمی برداشته باشیم.
انشاالله

کلمات کلیدی

فوم‌های نانوکامپوزیت پلیمری

فیلم قالبگیری

نرم افزار ویراستیار نسخه4 (بتا)

راهنمای نصب نرم افزار ویراستیار نسخه4 (بتا) برای آفیس 2016 و

راهنمای نصب نرم افزار ویراستیار نسخه4 (بتا)

مسابقات ملی نانو

دهمین مسسابقه ملی نانو

plastic

extruder

اصطلاحات رایج در ارسال مقاله به ژورنال های بین المللی

شبیه سازی اجزاء محدود ضربه سرعت بالا بر روی صفحات کامپوزیتی پلیمری

شبیه سازی

فوم سخت پلی یورتان

آشنایی با روش های تولید فوم سخت پلی یورتان

سوسپانسیون

ذرات معلق

خطراتی که با ظروف پلاستیکی ما را تهدید می‌کند‎!

نانو پلیمرهای زیست تخریب پذیر -کیتوسان سیستمی دارو رسان

نانو پلیمر

آشنایی با نشریات داخلی مرتبط با علوم وفناوری پلیمر

نشریه علمی پژوهشی علوم و فناوری کامپوزیت

نشریه علمی -پژوهشی علوم و تکنولوژی پلیمر

نشریه مهندسی شیمی ایران

پژوهش‌های کاربردی مهندسی شیمی-پلیمر

کامپوزیت پلیمری

نانو کامپوزیت

بررسی فرآیند پیوسته و بچ(batch) -مزایا و معایب

پلیمر طبیعی

بایو پلیمر

جدول رو به رشد پلاستیک از سال 1868 تا 1975

۱۰ مطلب در مرداد ۱۳۹۴ ثبت شده است

در یک پژوهش، که نتایج آن اخیرا به چاپ رسیده است، گروهی  از پژوهشگران دانشگاه Cergy- Pontoise فرانسه نتایج تحقیقات از پژوهشگران دانشگاه خود را درباره ایجاد فیلم نازک زیست مواد پلیمری ارائه کرده اند که در آن به صلابت مکانیکی همراه با زیست فعالیت در فیلم دست یافته اند. امروزه، زیست مواد در پزشکی نوین به طور فراگیر از اندام مصنوعی تا پوشش وسایل کاربرد دارند و انتظار می رود که در آینده کاربردهای گسترده تری نظیر داربست سازی در بازسازی بافت ها پیدا کنند. طراحی زیست مواد یک چالش کلیدی است، زیرا کاربردها اغلب نیازمند موادی هستند که هم از نظر مکانیکی صلب (برای ایجاد چسبندگی سلولی قوی) و هم زیست فعال (مثلا برای ایجاد قابلیت ویژه ارتباط یافتن با سلول ها) باشند. تا به حال دست یابی به این جزئیات همواره نیازمند قربانی کردن سایر خواص بوده است. افزایش صلابت فیلم از راه پیوندزنی شیمیایی

۳۰ مرداد ۹۴ ، ۱۲:۴۱
پلیمریست

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا موفق به ساخت سلول خورشیدی شفاف جدیدی شده اند که در پنجره های خانه ها و ساختمان ها نصب می شود و در عین حال که افراد می توانند از خلال آن به بیرون نگاه کنند، قابلیت تولید الکتریسیته را نیز دارد. این نوع جدیدکه انرژی را عمدتا با جذب (PSC)از سلول خورشیدی پلیمری 7% نور زیرقرمز و نه نور مرئی تولید می کند، برای چشم انسان شفاف است. پژوهشگران این وسیله را از پلاستیک نورفعالی ساخته اند که نور زیرقرمز را به جریان الکتریکی تبدیل می کند. به عقیده سرپرست تیم پژوهشی نتایج این پژوهش دریچه ای برای سلول های خورشیدی پلیمری شفاف در کاربردهایی نظیر وسایل الکتریکی قابل حمل، پنجره های هوشمند و ساختمان های نورولتایی یک پارچه می گشاید. سلول های خورشیدی پلیمری توجه جوامع بین المللی را به خود جلب کرده است، زیرا آنها سبک وزن و انعطاف پذیرند و مهم تر آنکه این مواد را می توان در ظرفیت های زیاد با هزینه کم تولید کرد. سلول های خورشیدی پلیمری به علت مزایای متعدد آنها بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. تا کنون تلاش های زیادی برای ساخت سلول های خورشیدی پلیمری شفاف یا نیمه شفاف انجام شده که منجر به ساخت انواعی با شفافیت نوری کم یا بازده کم شده است. تیم پژوهشی مزبور موفق به ساخت سلول خورشیدی پلیمری شفاف با استفاده از فیلم های کامپوزیت پلیمر حساس به نور زیرقرمز نزدیک و فیلم های نانوسیم های نقره به عنوان الکترود شفاف رویی شده است. پلیمر نورفعال، نور زیرقرمز را به مقدار زیاد جذب می کند، اما در برابر نور مرئی کمتر حساس است. بدین ترتیب، توازنی میان کارایی سلول خورشیدی  و شفافیت در ناحیه طول موج مرئی به وجود می آید. کدری مورد دیگری است که در این سلول خورشیدی جدید رفع شده است. در این سلول از رسانای شفاف استفاده می شود که مخلوطی از نانوسیم نقره و نانوذرات تیتانیم دی اکسید است. این موضوع  جایگزینی الکترود فلزی غیرشفاف را، که در گذشته استفاده می شد، امکان پذیر ساخته است. این الکترود کامپوزیتی سلول های خورشیدی را قادر می سازد تا به طور اقتصادی با فراورش در محلول ساخته شوند. بازده تبدیل انرژی در سلول 4 با این ترکیب، دست یابی به پلیمری شفاف امکان پذیر می شود. اختراع جدید اخیر در زمینه سلول های خورشیدی شفاف موجب ساخت پنجره های شفاف رسانا و خانه های نورولتایی یک پارچه خواهد شد. نتایج این تحقیق در نشریه ACS Nano به  چاپ رسیده است.

http://scitechdaily.com

۲۲ مرداد ۹۴ ، ۲۲:۳۶
پلیمریست

Escherichia coli و Staphylococcus saprophyticus دو باکتری هستند که حتی در محیط بیمارستان نیز می توانند موجب عفونت زخم ها شوند. برای جلوگیری از این آلودگی ها دانشمندان دانشگاه نیوجرسی به کمک نانوذرات موفق به ابداع زخم پوشی شدند که زخم را از عفونت حفظ می کند. این پوشش ظریف از کیتوسان تشکیل شده است که افزون بر آثار ضدمیکروبی، از عفونت زخم جلوگیری کرده و بهبود آن را سهولت می بخشد. کیتوسان از کیتین، جزء اصلی پوست میگو استخراج می شود. کیتوسان پلی ساکاریدی طبیعی، غیرسمی و زیست تخریب پذیر است و در نتیجه هنگام به کارگیری در زخم هیچ آثار جانبی روی آن ندارد. از این ماده در ارتودنسی و صنایع بسته بندی نیز استفاده می شود، اما سرپرست گروه این تحقیق بر این باور است که زمان آن فرا رسیده تا از کیتوسان در کاربردهای پیشرفته استفاده شود و در آینده حتی ممکن است در پارچه های ضدمیکروب، مانند لباس پرستاران و پزشکان، نیز استفاده شود.

منبع :

www.scitechdaily.com

۰۸ مرداد ۹۴ ، ۱۴:۰۰
پلیمریست

اخیرا اسفنجی از نانولوله های کربنی ساخته شده است که به طور قابل ملاحظه ای قابلیت جذب نفت را از آب دارد. محققان دانشگاه  دریافتند، با افزودن عنصر بور به کربن در Rice and Penn State هنگام رشد نانولوله ها می توانند نانواسفنجی تولید کنند که هم  ابرآب گریز و هم روغن دوست است و قابلیت زیادی در جذب آلاینده های آبی به ویژه لکه های نفتی دارد. این گروه تحقیقاتی که پژوهشگرانی از ژاپن، اسپانیا و بلژیک را در بردارد، موفق به  Scientific ساخت این نانولوله ها شدند. شرح کامل این تحقیق در  قابل دسترس است.Nature  نشریه Reports دانشمندان دریافتند، افزودن بور موجب ایجاد گره در حین رشد نانولوله ها و در نتیجه تشکیل پیوندهای کووالانسی شده که به اسفنج گیفیت بی نظیری را می دهد. نانولوله های کربنی چندلایه بدون اتصال واقعی به همسایه های خود به روش نشاندن با بخار شیمیایی رشد می کنند. افزودن کمی بور و ایجاد نقص های گره ای نهایتا منجر به ایجاد پیوند در نانولوله ها در سطح اتمی شده و با گیراندازی آنها در هم یک شبکه پیچیده به وجود می آید. در واقع،  درصد هواست، این اسفنج 99با افزودن بور به نانواسفنج که حاوی خاصیت کشسانی می یابد. این نانواسفنج ها رسانای الکتریکی بوده  و با آهنربا جذب می شوند. پژوهشگران در آزمایشگاه اسفنج  بار فشرده کردند، اما اسفنج خاصیت کشسانی 10000را بیش از را از دست نداد. دیگر ویژگی منحصر به فرد این پلیمر اسفنجی خاصیت آب گریزی آن است. این دو ویژگی، اسفنح را به جاذب نفت شناور در دریا تبدیل می کند. یکی از اعضای گروه اظهار کرده است که این اسفنج ها می توانند کاملا بزرگ یا در اندازه های مختلف ساخته شوند. همچنین، آنها دارای چگالی کم و حجم زیادی هستند، بنابر این می توانند بیش از صد برابر وزن خود نفت جذب کنند. محققان اعتقاد دارند که استفاده از این نانولوله های اسفنجی به عنوان پاک کننده محیط زیست تنها کاربرد کوچکی از این نانواسفنج هاست. از دیگر کاربردهای این نانواسفنج ها می توان به باتری های سبک، صنعت هوافضا، ساخت خودرو و فیلترها اشاره کرد.

منبع :

www.scitechdaily.com

۰۶ مرداد ۹۴ ، ۱۱:۰۰
پلیمریست

دیابت یک بیماری خودایمن مزمن است که میلیون ها نفر را در دنیا مبتلا کرده است. یکی از امیدوارکننده ترین روش های درمان دیابت، عمل پیوند جزیره های پانکراس (خوشه های سلول های تولیدکننده انسولین) است. این عمل شامل انتقال جزیره های سالم به سیاهرگ باب کبد بیمار دیابتی است. سلول های پیوندی شروع به تولید انسولین می کنند و سیستم ایمنی بدن بیمار را بدون نیاز به تزریق انسولین بهبود می بخشند. باوجود بالقوه بودن قابل توجه این روش درمانی  کاربردهای بالینی آن به علت ناپایداری جزیره طی جداسازی و کاشت در بدن و حتی گاهی پس زدن پیوند محدود است که ممکن است پس زدن منجر به سرکوبی سیستم ایمنی بدن بیمار شود. برای غلبه بر این محدودیت پژوهشگران موفق به بهبود آن با ساخت نوعی پوشش بسیار نازک محافظت کننده سلول شده اند. این پوشش ها از راه مجموعه ای از پیوندهای هیدروژنی لایه به لایه پلیمرهای سلول سازگار روی سطوح جزیره های پستانداران قرار می گیرد.ترشح انسولین در جزیره های پوشش یافته با این پوشش پلیمری در مقایسه با انواع پوشش نیافته افزایش قابل ملاحظه ای نشان می دهند. پلیمری از طریق پیوند هیدروژنی لایه لایه ای بر روی سطوح سلول های پانکراس قرار می گیرد همچنین این روش در مقایسه با پیوندهای قبلی به طور موثری ترشح انسولین را افزایش می دهد.

۰۵ مرداد ۹۴ ، ۱۲:۰۶
پلیمریست

دانشمندان دانشگاه نانیانگ سنگاپور موفق به ابداع پوشش پلیمری  درصد باکتری ها و قارچ ها را از بین می برند. هم اکنون، 99شدند که تا این پوشش پلیمری روی لنزهای تماسی توسط دو تولیدکننده استفاده می شود. این پوشش در وسایل پزشکی نظیر سوند کاتتر نیز به کار رفته است و نیاز به آنتی بیوتیک ها و ضدعفونی کننده ها را کاهش داده است. این امر افزایش مقاومت باکتری هایی را که روی آن سطوح تجمع پیدا کرده اند کاهش می دهد. سرپرست این گروه تحقیقاتی، دکتر ماری چان در باره پیدا کردن این ایده می گوید: وقتی سعی می کردیم تا راهی برای مبارزه با باکتری های روی لنزهای تماسی، باکتری هایی که به چشم آسیب می رسانند، پیدا کنیم به فکر ابداع این پوشش افتادیم. برای مثال،  باکتری است که واقعا می تواند قرنیه Pseudomonas aeruginosa را هضم کند. در مقیاس های میکروسکوپی، ساختار این پوشش پلیمری مانند یک اسفنج است. بار مثبت روی سطح آن باکتری ها را مانند یک مغناطیس جذب می کند، زیرا سطح باکتری ها دارای بار منفی است. آنگاه منافذ پلیمر باکتری ها را به درون می فرستند، دیواره سلولی آنها را پاره کرده و باکتری ها را از بین می برند. همچنین این پژوهشگر و همکارانش پلیمر دیگری نیز ابداع کرده اند که بیشتر مایع است تا جامد و می تواند بدون آسیب به سلول های بدن انسان باکتری ها را از بین  Natureببرند. شرح کامل این تحقیقات به ترتیب در نشریات  به چاپ رسیده 2012 در سال Advanced Materials و Materials است. به گزارش دانشگاه نانیانگ جدید ترین پوشش می تواند از انتشار بیماری ها در بیمارستان ها و حتی آشپز خانه ها جلوگیری کند که در آنها باکتری ها و ویروس های مقاوم به دارو خطری جدی به شمار می آیند.

منبع :

www.news.discovery.com

۰۴ مرداد ۹۴ ، ۱۰:۲۰
پلیمریست

دانشمندان دانشگاه ماساچوست آمریکا موفق به ابداع روشی با بازده زیاد در ساخت بطری های پلاستیکی از زیست توده شدند. در این روش از یک کاتالیزور زئولیتی با قابلیت تبدیل گلوکوز به پارازایلن استفاده می شود. بدین ترتیب، پارازایلن با فرایندی ارزان با بازده % تولید می شود که موجب بی نیازی صنعت ساخت 75مطلوب بطری های پلاستیکی به مواد بر پایه نفت می شود. به گفته سرپرست گروه پژوهشگران، این کشف جدید نشان می دهد، راه موثر و تجدیدپذیری برای تولید مواد شیمیایی شناخته شده برای مصرف کنندگان وجود دارد. در حال حاضر، مواد شیمیایی  PET به کار می روند.(PET) زایلنی در تولید پلی اتیلن ترفتالات در ساخت بسیاری از کالاها و قطعات از جمله بطری های نوشابه، بسته بندی مواد غذایی، الیاف مصنوعی برای پارچه های لباس و حتی قطعات خودرو کاربرد دارد. پارازایلن جدید مواد شیمیایی مشتق از گیاهان را به ماده اصلی پلاستیک تبدیل می کند. در فرایند جدید کاتالیزور زئولیت، گلوکوز را طی یک واکنش سه مرحله ای در یک زیست راکتور با دمای بالا به پارازایلن تبدیل می کند. کلید موفقیت در این فرایند استفاده از کاتالیزوری است که به طور ویژه برای پیش بردن واکنش پارازایلن طراحی شده و برای واکنش های جانبی نامطلوب است. گفتنی است، این پژوهش بخشی از یک طرح بزرگ تولید زیست سوخت و مواد شیمیایی از زیست توده لیگنوسلولوزی است. شرح کامل این پژوهش در مجله  ACS Catalysis   در سال 2012 چاپ شده است.

منبع :

www.Scitechdaily.com

۰۳ مرداد ۹۴ ، ۱۲:۳۰
پلیمریست

پژوهشگران انگلیسی و استرالیایی یک روش جدید در سنتز پلیمرها ارائه کرده اند. این روش بر اساس ترکیبی از جداسازی و الگوزنی است که دو روش طبیعی در فرایندهای زیستی بوده و طی بیلیون ها سال تکامل یافته اند. پژوهشگران معتقدند، این رهیافت جدید زیست تقلیدی در سنتز پلیمرها کنترل دقیقی روی ساختار نهایی پلیمر سنتز شده را ارائه می کند که موجب حصول پیشرفت در  در نشریه 2012 نانوپزشکی می شود. متن کامل این تحقیق در سال  چاپ شده است.Nature Chemistry عمل جداسازی، کنترل زیست شیمیایی در ارگانیسم ها را از راه سازمان دهی واکنش دهنده ها در محیطی که خوب تنظیم شده است، بهبود می بخشد. در حالی که انتقال اطلاعات ژنتیکی از عملکردهای اولیه الگوزنی است. پروفسور ریچارد اوریلی سرپرست گروه تحقیقاتی در این باره اظهار می کند که قابلیت سنتز پلیمرها با چنین دقت وکنترلی آنها را قادر می سازد تا پلیمرهای سفارشی برای اهدافی خاص سنتز شوند، کاربرد اصلی سنتز چنین پلیمرهایی در شیمی مواد، نانوفناوری و نانوداروهاست. پلیمرها مولکول های بزرگی هستند که از هزاران مولکول کوچک یا مونومرها تشکیل شده اند. این مولکول های کوچک برای شکل گیری یک ساختار زنجیری به هم متصل می شوند. پلیمرها می توانند خواص و عاملیت های متفاوتی روی بخش های تشکیل دهنده پلیمر داشته باشند که موجب کاربردهای گسترده آنها در فناوری های پیش رفته می شود. یک راه برای رشد دادن این زنجیر ها، فرایندی به نام پلیمر شدن رادیکالی است. در این فرایند، رادیکال های آزاد رشد زنجیر را با اضافه شدن به یک واحد مونومر آغاز می کنند که یک رادیکال جدید ایجاد شده و به نوبه خود به مونومر اضافه می شود. به هرحال، روش های معمول پلیمر شدن رادیکالی، پلیمرهایی با ساختاری نامشخص تولید می کنند. پلیمرهای حاصل دارای محدوده وسیعی از وزن های مولکولی هستند، کنترل توزیع توالی مونومرها در طول زنجیر آنها دشوار است و  طول زنجیر را نمی توان از پیش معین کرد. به گفته سرپرست گروه یکی از اهداف بلندمدت در شیمی پلیمرهای سنتزی، قابلیت سنتز پلیمرهایی با ریزساختار معلوم است. روش جدید موجب کنترل بهتر توزیع های وزن مولکولی شده و به دست یابی به وزن های مولکولی بیشتر کمک می کند و بالقوه آرایش  و توزیع توالی مونومر کنترل می شود. این موضوع به پژوهشگران اجازه می دهد تا بتوانند خواص فیزیکی  و مکانیکی پلیمر را بهتر کنترل کنند که موجب تعیین عاملیت آن شده و قابلیت پلیمر شدن با توالی های کنترل شده را می دهد. پروفسور ریچارد اوریلی بر این باور است: وقتی قادریم چنین رفتارهای زیستی را تقلید کنیم حتما می توانیم پلیمرهایی با توزیع بسیار ویژه ای از مونومرها در طول زنجیر آن تهیه کنیم.

منبع:

www.nanowerk.com

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۲ مرداد ۹۴ ، ۲۳:۱۶
پلیمریست

پلیمر های متداول امروزی از نفت خام ساخته می شوند که با توجه به محدود بودن منابع نفتی باید به تدریج با بیوپلیمر ها که از منابع تجدید شونده ساخته می شوند، جانشین شوند. بیوپلیمر از نظر بیوشیمی دان ها عبارت است از ماکرومولکول های بیولوژی که از تعداد زیادی زیر واحد کوچک و شبیه به هم که با اتصال کووالانسی به هم متصل شده اند ویک زنجیره طولانی را ایجاد می کنند، ساخته شده اند.

 

 در روند طبیعی، بیوپلیمر ها و یا همان ماکرومولکول ها، ترکیبات داخل سلولی هستند که قابلیت زنده ماندن را به ارگانیسم در شرایط سخت محیطی می دهند.مواد بیوپلیمری در شکل های گوناگونی توسعه یافته اند؛ بنابراین ظرفیت استفاده در صنایع گوناگون را دارند. توسعه مواد بیوپلیمری به چنددلیل اهمیت دارد. اول این که این مواد بر خلاف پلیمر های امروزی که از مواد نفتی به دست می آیند، به محیط زیست برگشت پذیر هستند؛ بنابراین موادآلوده کننده محیط زیست به شمار نمی آیند. در این خصوص مواد بیوپلیمری در ساخت پلاستیک ها به دو صورت استفاده قرار می شوند.

 

 اول استفاده از پلاستیک هایی که درآنها یک ماده تخریب پذیر(مانند نشاسته) به یک پلاستیک متداول (مانندپلی اتیلن) اضافه می شود، درنتیجه این ماده به افزایش سرعت تخریب پلاستیک کمک می کند. این مواد چند سالی هست که وارد بازار شده اند و با آن که کمک زیادی به کاهش زباله های پلاستیکی کرده اند، اما به دلیل این که در آنها از همان پلاستیک های متداول تخریب ناپذیر استفاده می شود و استفاده از مقدار زیادی مواد تخریب پذیر در پلاستیک ویژگی آن را تضعیف می کند، موقعیت چندان محکمی ندارند.

۰۲ مرداد ۹۴ ، ۱۵:۱۶
پلیمریست

تاکنون برای تبدیل نور خورشید به الکتریسیته، پیل های فتوولتایی که در آنها از پلیمرهای آلی رسانا استفاده شده است، پتانسیل خوبی نشان داده اند. پلیمرهای آلی را می توان با وزن سبک و قیمت ارزان تولید کرد، از این رو پیل های حاصل ارزان قیمت بوده و از سبکی وزن و از انعطاف پذیری خوبی برخوردارند. در چند سال گذشته، مطالعات بسیاری برای افزایش بازده این نوع پیل ها انجام شده است. به گزارش پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، آنها موفق به ساخت وسیله ای با ساختار جدید "ردیفی" شده اند که ترکیبی از پیل های چندگانه با باندهای جذب متفاوت است. بدین ترتیب، پیل های خورشیدی مزبور قابلیت جذب طیف گسترده تری از تابش خورشید را دارند. پیل های خورشیدی متداول فقط قابلیت جذب قسمتی از نور خورشید را دارند و اتلاف انرژی در آنها نسبت به نوع جدید بیشتر است. پس از به کارگیری نوعی ماده پلیمری جدید جاذب زیرقرمز بازده این پیل ها  رسید که مورد تایید آزمایشگاه ملی انرژی های 10/6برای اولین بار به تجدیدپذیر آمریکا قرار گرفته است. به گفته پروفسور یانگ سرپرست گروه پژوهشی، قراردادن سلول ها به طور پشت سر هم و ردیفی مانند اتوبوس های دوتکه است که قادر به حمل افراد بیشتری هستند. برای جذب موثرتر تابش خورشید، پژوهشگران از لایه های فتوولتاییک چندگانه با طیف جذب مکمل هم استفاده کرده اند تا این ساختار متوالی را بسازند.

منبع:

www.materialsinsight.com

۰۱ مرداد ۹۴ ، ۲۳:۱۸
پلیمریست